Potkategorije
Korak prije lakiranja je kvalitetna priprema dijelova. Kemijskom pripremom, čistimo i odmastimo površine komada za optimalnu završnu obradu. Praonice i tuneli dizajnirani su za rad s deterdžentima na bazi vode, kombinirajući kemijsko, toplinsko i mehaničko djelovanje, kako bi se jamčilo izvrsni rezultati i eliminirali svi tragovi nečistoća i prljavštine.
Tijekom godina Eurotherm je razvio niz sustava za pranje koji zadovoljavaju najrazličitije potrebe za pranjem i odmašćivanjem proizvoda bilo kojeg oblika i veličine.
Priprema površina predstavlja ključni korak u industrijskim procesima plastifikacije, tekućeg lakiranja, anodizacije i drugih završnih obrada. Kvalitetna priprema osigurava čistu, aktivnu i ujednačenu površinu, što je preduvjet za dobro prianjanje premaza i dugotrajnu zaštitu materijala.
Ova kategorija obuhvaća proizvode i rješenja za mehaničku i kemijsku pripremu metalnih površina, uključujući odmašćivanje, fosfatiranje, dezoksidaciju, ispiranje i druge postupke obrade. Primjenjuje se u metaloprerađivačkoj industriji, industrijskim lakirnicama i serijskoj proizvodnji, gdje su stabilnost procesa i ponovljivost rezultata od presudne važnosti.
Pravilno provedena priprema površina smanjuje rizik od grešaka u završnoj obradi, poboljšava otpornost premaza i osigurava visoku kvalitetu gotovih proizvoda.
Elektrostatske radne jedinice za nanošenje boje u prahu od ZEUS electrostatik systems, koji je leader na tržištu elektrostatskih uređaja.
Oprema za nanošenje boje u prahu namijenjena je profesionalnoj primjeni u industrijskim procesima praškastog lakiranja, gdje su preciznost, stabilnost elektrostatike i ujednačena debljina premaza ključni za kvalitetu završne obrade. Omogućuje učinkovito i kontrolirano nanošenje praha uz visoku iskoristivost materijala.
Ova kategorija obuhvaća pištolje za nanošenje boje u prahu, upravljačke jedinice, kablove, mlaznice i prateću opremu potrebnu za stabilan i ponovljiv proces lakiranja. Primjenjuje se u industrijskim lakirnicama, serijskoj proizvodnji i metaloprerađivačkoj industriji, gdje su pouzdanost i produktivnost od presudne važnosti.
Pravilnim odabirom opreme za nanošenje boje u prahu postiže se bolja kontrola procesa, smanjenje gubitaka praha i dosljedna kvaliteta završnog premaza.
Centri za prah predstavljaju ključni dio modernih sustava za plastifikaciju i praškasto lakiranje. Ova oprema omogućuje centralizirano upravljanje, distribuciju, povrat i filtraciju boje u prahu, čime se postiže stabilan proces, smanjeni gubici materijala i visoka ponovljivost kvalitete.
U industrijskim pogonima centri za prah povezuju kabine za nanošenje boje, automatske i ručne pištolje, ciklone, filtre i sustave za povrat praha u jedinstvenu cjelinu. Time se osigurava čistoća boje, brza promjena nijansi, kontrolirana potrošnja i optimalna radna ergonomija.
Rješenja iz ove kategorije obuhvaćaju sustave za upravljanje prahom, distribuciju boje, prosijavanje, recikliranje i povrat neiskorištenog praha, a prilagođena su kako manjim lakirnicama, tako i potpuno automatiziranim industrijskim linijama.
Centri za prah značajno doprinose smanjenju operativnih troškova, povećanju produktivnosti te održavanju konstantne kvalitete završne obrade u profesionalnoj plastifikaciji.
Upravljački sustavi i Industrija 4.0 obuhvaćaju napredna rješenja za digitalno upravljanje, nadzor i optimizaciju procesa plastifikacije i praškastog lakiranja. Ova kategorija uključuje generatore visokog napona, upravljačke module, PLC rješenja, rack ormare te sustave za integraciju robotike i automatiziranih linija.
Sustavi omogućuju preciznu kontrolu elektrostatike, protoka zraka i praha, praćenje potrošnje, dijagnostiku u stvarnom vremenu te povezivanje s nadređenim proizvodnim sustavima (MES/ERP). Integracijom Industry 4.0 tehnologija osiguravaju se ponovljivost procesa, veća produktivnost i smanjenje operativnih troškova.
Rješenja iz ove kategorije namijenjena su profesionalnim industrijskim pogonima koji zahtijevaju pouzdan rad, digitalni nadzor, daljinsku podršku i jednostavnu nadogradnju sustava.
Reciprokatori, često u praksi nazivani roboti za nanošenje boje u prahu, predstavljaju ključni dio automatiziranih sustava plastifikacije. Ova kategorija obuhvaća sustave za kontrolirano i ponovljivo gibanje pištolja za praškasto lakiranje, s ciljem postizanja ujednačenog premaza, visoke produktivnosti i stabilne kvalitete završne obrade.
U ponudi se nalaze reciprokatori i oscilatori za vertikalno i horizontalno kretanje, motorizirane baze, kao i pojedinačni 2D sustavi očitavanja za upravljanje raspršivanjem prema prisutnosti i poziciji komada. Sustavi su namijenjeni industrijskim linijama za plastifikaciju, kabinama za automatsko lakiranje te integraciji s upravljačkim modulima i industrijom 4.0.
Reciprokatori omogućuju preciznu kontrolu brzine, hoda i ponovljivosti kretanja, smanjuju potrošnju praha, povećavaju učinkovitost prijenosa boje i eliminiraju varijacije tipične za ručno lakiranje. Idealno rješenje za serijsku proizvodnju, visoke zahtjeve kvalitete i automatizirane procese.
Kabine i usisni zidovi predstavljaju temelj svakog sustava za plastifikaciju i nanošenje boje u prahu – bilo da se radi o kompletnoj industrijskoj liniji ili o individualnim, modularnim rješenjima prilagođenima potrebama korisnika.
Tehnoprah nudi fleksibilan pristup: kupac može naručiti kompletnu kabinu za plastifikaciju, ali i isključivo usisni filtracijski zid kao samostalnu komponentu, dok ostatak konstrukcije (sendvič paneli, rasvjeta, čelična nosiva konstrukcija, podovi) može realizirati u vlastitoj izvedbi. Takav model suradnje već je višestruko uspješno primijenjen u praksi.
Usisni zidovi kao samostalna komponenta
Usisni zid (filtracijski zid) ključan je element za:
- pravilno usisavanje i filtraciju viška boje u prahu
- održavanje čistog radnog okruženja
- stabilnu kvalitetu završne obrade
- zaštitu operatera i opreme
Zahvaljujući modularnom dizajnu, usisni zidovi mogu se:
- integrirati u postojeće kabine
- ugraditi u kabine izrađene u vlastitoj režiji
- kombinirati s opremom različitih proizvođača
Kabine za ručni i automatski rad
U ponudi su rješenja za:
- ručne kabine za plastifikaciju
- automatske kabine s usisnim zidovima
- PVC kabine za automatizirani rad
- industrijske kabine prilagođene postojećim linijama
Iako Tehnoprah snažno stoji iza sustava ZEUS, filozofija je jasna:
ako kupac želi koristiti opremu drugog proizvođača, ili kombinirati različite sustave – to je u potpunosti moguće. Sustavi su projektirani otvoreno i kompatibilno.
Fleksibilnost kao prednost
Ovakav pristup omogućuje:
- nižu početnu investiciju
- postupnu nadogradnju sustava
- prilagodbu postojećim pogonima
- brzu realizaciju projekata bez kompromisa na kvaliteti
Kabine i usisni zidovi koje isporučuje Tehnoprah osmišljeni su kao funkcionalna osnova na kojoj kupac može graditi vlastiti sustav plastifikacije – danas, sutra ili u fazama.
Industrijska rješenja za plastifikaciju
Peći za polimerizaciju ključna su komponenta svakog pogona za plastifikaciju jer izravno utječu na kvalitetu, trajnost i ponovljivost završnog premaza. Pravilno projektirana peć osigurava ujednačeno zagrijavanje, stabilne temperaturne uvjete i kontrolirani proces umrežavanja boje u prahu.
Vrste peći za polimerizaciju
Ovisno o tehnologiji, energentu i načinu rada, peći za polimerizaciju mogu se izvesti u više varijanti:
- peći s direktnim zagrijavanjem zraka
- peći s indirektnom izmjenom topline (komora za izgaranje / izmjenjivač topline)
- električne peći – pogodne za „green“ i energetski održive sustave
- protočne peći za kontinuiranu proizvodnju
Energenti i temperaturni raspon
Peći se mogu projektirati za rad na različite izvore energije, ovisno o dostupnosti i zahtjevima pogona:
- električna energija (idealno u kombinaciji sa solarnim sustavima)
- prirodni plin (metan)
- UNP
- dizel ili lož ulje
Radne temperature prilagođene su procesu polimerizacije boja u prahu, ali i procesima sušenja tekućih premaza i predobrade.
Konstrukcija i kvaliteta izrade
Peći za polimerizaciju izrađuju se od visokokvalitetnih industrijskih materijala s toplinskom izolacijom prilagođenom dugotrajnom radu. Konstrukcija je projektirana za:
- ravnomjernu distribuciju topline
- minimalne toplinske gubitke
- dug vijek trajanja u industrijskim uvjetima
- jednostavno održavanje i servisiranje
Primjena u industriji
Peći za polimerizaciju koriste se u pogonima za plastifikaciju aluminija, čelika i drugih metala, u proizvodnji felgi, metalnih konstrukcija, profila, kućišta i industrijskih komponenti gdje je potrebna visoka kvaliteta završne obrade.
Industrijska rješenja po mjeri
Pogoni za plastifikaciju predstavljaju cjelovita industrijska rješenja za nanošenje boje u prahu, prilagođena različitim proizvodnim zahtjevima, kapacitetima i vrstama proizvoda. Tehnoprah projektira i isporučuje kako kompaktne, tako i kompletne sustave plastifikacije – od jednostavnih linija bez predobrade do složenih industrijskih pogona.
Vrste pogona za plastifikaciju
Ovisno o potrebama korisnika, pogoni za plastifikaciju mogu biti izvedeni u više konfiguracija:
- mini pogoni za plastifikaciju – kompaktna rješenja za manje serije i ograničen prostor
- pogoni za plastifikaciju felgi – optimizirani za obradu aluminijskih i čeličnih felgi
- kompletni ručni pogoni – s kabinama za pranje, nanošenje boje i pećima za polimerizaciju
- protočni pogoni – prilagođeni težini, dimenzijama i protoku dijelova
Modularni pristup i individualna rješenja
Svaki pogon može biti isporučen kao kompletan sustav ili kao skup ključnih komponenti. Tehnoprah omogućuje isporuku kritičnih dijelova poput:
- usisnih zidova i kabina za nanošenje boje u prahu
- peći za polimerizaciju i sušenje
- transportnih sustava i nosača za vješanje dijelova
- upravljačkih i sigurnosnih sustava
Kupci imaju mogućnost izgradnje dijela konstrukcije u vlastitoj režiji, uz tehničku podršku i savjetovanje, čime se optimizira investicija bez kompromisa na kvaliteti procesa.
Primjena i industrije
Pogoni za plastifikaciju koriste se u obradi felgi, metalnih konstrukcija, industrijskih dijelova, profila, kućišta i drugih proizvoda gdje su potrebni trajnost, ponovljivost i visoka kvaliteta završne obrade.
REAL WOOD oprema namijenjena je industrijskim procesima praškastog lakiranja s efektom drveta, gdje je potrebna precizna kontrola procesa i visoka razina ponovljivosti završne obrade. Ova oprema omogućuje postizanje realističnog izgleda drveta uz tehničku pouzdanost i trajnost industrijske plastifikacije.
Primjenjuje se u proizvodnim pogonima i lakirnicama koje se bave dekorativnim i arhitektonskim elementima, aluminijskim profilima, ogradama, fasadnim sustavima i dizajnerskim proizvodima. REAL WOOD oprema obuhvaća sustave i dodatke prilagođene posebnim zahtjevima procesa transfera i obrade boja s efektom drveta.
Pravilnim odabirom REAL WOOD opreme osigurava se stabilan proces, ujednačen vizualni rezultat i visoka kvaliteta završne obrade koja kombinira estetiku prirodnog drveta s otpornošću praškastog premaza.